Kolagén – bielkovina dodávajúca nášmu telu silu a pevnosť

Zdravý životný štýl predstavuje pravidelnú fyzickú aktivitu a zdravú výživu. Väčšina ľudí zdôrazňuje dôležitosť prijímania dostatočného množstva vitamínov, minerálov a bielkovín, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu v mnohých funkciách nášho tela. Často však máme tendenciu zabúdať na dôležitú bielkovinu, ktorou je kolagén.

Kolagén je jednou z najdôležitejších bielkovín ľudského tela a tvorí viac ako 25% všetkých bielkovín v tele. Je to najviac zastúpená bielkovina a nachádza sa v koži, kostiach, svaloch a šľachách.

Druhy kolagénu

Možno ste už užívali kolagén vo forme výživových doplnkov alebo želatíny na zlepšenie stavu vlasov, pokožky a nechtov. Existujú však rôzne druhy kolagénu a je nevyhnutné vedieť, ktorý typ kolagénu treba užívať spolu s inými a ktorý samostatne.

Kolagén typu 1 a 3

Kolagén typu 1 a 3 eliminuje jemné linky a vrásky. Zlepšuje tiež elasticitu tkanív a podporuje kostnú stavbu. Vďaka kolagénu tiež získate silné nechty, pretože posilňuje slabé alebo poškodené nechtové lôžko. Kolagén na vlasy zlepšuje hustotu jemných vlasov a zamedzuje ich vypadávaniu. Užívanie kolagénu typu 1 a 3 tiež podporuje tvorbu glycínu, ktorý pomáha budovať svalstvo a spaľuje tuk počas spánku.

Kolagén typu 2

Kolagén typu 2 tvorí 50-60% bielkovín v chrupavkách a 85-90% kolagénu v kĺbových chrupavkách. Tento typ kolagénu vám pomôže obmedziť praskanie kolien a bude prospešný pre váš chrbát, čeľuste a ďalšie kĺby.

 

Potraviny, ktoré podporujú tvorbu kolagénu

Kolagén je bielkovina ľudského tela, ktorá dodáva pokožke jej štruktúru, ohybnosť a pružnosť, eliminuje vypadávanie vlasov a je prospešná pre kĺby. Prirodzená tvorba kolagénu sa postupom času spomaľuje a jeho kvalita klesá. Preto je dôležité vedieť, ako stimulovať tvorbu tejto bielkoviny v našom tele. Môžete tak urobiť konzumáciou nasledovného:

Vývar z kostí

Nie je to veľmi spoľahlivý zdroj kolagénu, ale určite najobľúbenejší. Predpokladá sa, že varením zvieracích kostí vo vode na miernom ohni získame kolagén. Ak ho pripravujete doma, ochutnajte ho podľa svojej chuti a preferencií.

Kura

Ak ste niekedy krájali kurča, možno ste si všimli, že hydina obsahuje rôzne spájacie tkanivá. Vďaka týmto tkanivám je kurča bohatým zdrojom kolagénu.

Ryby a morské plody

Ryby aj morské plody majú kolagénové väzivové tkanivá. Podľa niektorých názorov je rybí kolagén jedným z najľahšie vstrebateľných.

Citrusové plody

Vitamín C zohráva dôležitú úlohu pri tvorbe prokolagénu, prekurzora kolagénu v ľudskom tela. Z tohto dôvodu je nevyhnutné prijímať dostatok vitamínu C. Nachádza sa v citrusových plodoch, ako sú pomaranče, citróny a grapefruit.

Bobuľové ovocie

Aj keď citrusy sú najznámejším zdrojom vitamínu C, bobuľové ovocie je ďalším vynikajúcim zdrojom. To isté množstvo jahôd obsahuje viac vitamínu C ako pomaranče. Ostružiny, maliny a čučoriedky obsahujú taktiež veľa vitamínu C.

Vajcia

Vajcia, konkrétne vaječné bielko, obsahujú glycín a prolín, hlavné aminokyseliny, ktoré tvoria kolagén. To však neznamená, že žĺtka máte vynechať. Sú plné vitamínu D a zdravých tukov, ktoré sú prospešné pre pokožku, kosti a svaly.

Kolagén sa nachádza aj v zelenej listovej zelenine, paprike, paradajkách, kešu orieškoch, fazuli a cesnaku. Konzumovaním potravín však zvyčajne nezískame požadované množstvo kolagénu pre naše telo. Preto lekári odporúčajú užívať kolagénové výživové doplnky. Ich priaznivé účinky už preukázalo množstvo výskumov. Hydrolyzovaný kolagén je jednou z najpopulárnejších foriem výživových doplnkov s obsahom kolagénu. Výskum preukázal, že svalová hmota starších ľudí užívajúcich tieto doplnky sa zvýšila, čo je obzvlášť dôležité na udržanie dobrého zdravotného stavu a fyzickej aktivity vo vyššom veku.

Priaznivé účinky výživových doplnkov s obsahom kolagénu

Výživové doplnky s obsahom kolagénu majú rôzne priaznivé účinky. Niektoré z nich sú uvedené nižšie.

Zlepšujú stav pokožky

Kolagén je nevyhnutnou súčasťou pokožky. Zohráva dôležitú úlohu pri posilňovaní pokožky, dodáva jej pružnosť a hydratáciu. Pribúdajúcim vekom sa znižuje tvorba kolagénu, čo zapríčiňuje suchosť pokožky a tvorbu vrások.

Pomáha zmierniť bolesť kĺbov

Kolagén pomáha udržiavať dobrý stav chrupaviek, čo je gumovité tkanivo, ktoré chráni kĺby. Niektoré štúdie ukazujú, že užívanie výživových doplnkov s obsahom kolagénu môže pomôcť zlepšiť príznaky osteoartritídy a celkovo znížiť bolesti kĺbov.

Môže zabrániť krehkým kostiam

Stavebným prvkom kostí je kolagén, ktorý im dáva štruktúru a pevnosť. Tak ako sa kvalita kolagénu v ľudskom tele vekom zhoršuje, znižuje sa aj hustota kostí. To môže viesť k ochoreniam ako osteoporóza, ktorá sa vyznačuje nízkou hustotou kostí a je spojená s rizikom zlomenín kostí. Niektoré štúdie dokazujú, že u ľudí, ktorí spolu s vápnikom užívali aj kolagén, sa hustota kostí zvýšila až o 7%.

Podporuje zdravé srdce

Užívanie výživových doplnkov s obsahom kolagénu môže tiež pomôcť znížiť riziko srdcovo-cievnych ochorení. Poskytuje štruktúru vašim cievam, ktoré rozvádzajú krv zo srdca do celého tela. Bez dostatočného množstva kolagénu môžu byť cievy slabé a krehké.

Vlasy a nechty

Vďaka kolagénu budete mať silné nechty, pretože zabraňuje lámavosti. Stimuluje tiež rast vlasov a eliminuje ich vypadávanie.

Pre zhrnutie, kolagén je pre naše telo veľmi dôležitý a jeho nedostatok má za následok skoršie starnutie a celkové zhoršenie nášho zdravotného stavu. Dôrazne sa odporúča zabezpečiť dostatočný prísun kolagénu správnou výživou a užívaním výživových doplnkov s obsahom kolagénu, ktorých výhody preukázali mnohé vedecké výskumy.

Tajomstvo krásy odhalené

Lesklé vlasy a žiariaca pokožka boli vždy spájané s príťažlivosťou a krásou. Každý, či už muži alebo ženy, túžia po zdravej pokožke a krásnych vlasoch. Každých pár dní vydávajú ženy veľa peňazí a trávia veľa svojho drahocenného času na kozmetike či v kaderníctve. Tieto tradičné metódy žiaľ nefungujú pre každého a nie sú odpoveďou na zdravú pokožku a hladké vlasy.

Niekedy vám drahé krémy, telové mlieka, pílingy a iné produkty nedokážu priniesť požadované výsledky. Vtedy si uvedomíte, že musíte zistiť hlbšiu príčinu a pochopiť, čo vášmu telu chýba a ako to napraviť. Možno vášmu telu chýba kolagén a namiesto hľadania krásy vo výrobkoch by ste sa mali zamerať na váš zdravotný stav, aby ste dosiahli žiariacu pokožku a zdravé vlasy.

Vzťah medzi zdravím a krásou

Zdravie a krása sú takmer synonymom. Ani tie najdrahšie produkty starostlivosti o pleť a make-up sveta vám nepomôžu, ak sa o seba nebudete dobre starať. Najlepšie krémy vašej pokožke nepomôžu, ak ju budete zanedbávať a neustále vystavovať škodlivým vplyvom a vaše telo bude slabé a krehké, ak sa budete držať zlých návykov a zlého životného štýlu. Musíte si uvedomiť, že odpoveď na krásu leží väčšinou vo vás a čo si každodennej rutine.

Jednou z vecí, ktorú musíte každý deň užívať je kolagén. Je to bielkovina, ktorá tvorí až 75-80% vašej kože. Spolu s elastickým tkanivom sa kolagén nachádza aj v strednej vrstve pokožky a dodáva jej pružnosť a plnosť. Okrem kože sa kolagén nachádza aj v kostiach, šľachách, krvných cievach, vlasoch a je tiež hlavnou zložkou spojovacích tkanív.

Priaznivých účinkov kolagénu je mnoho, avšak s pribúdajúcim vekom sa jeho prirodzená tvorba v tele spomaľuje. Nedostatok kolagénu sa prejavuje slabšími šľachami, chrupavkami, ďasnami, zrakom, objavujúcimi sa vráskami a krehkými vlasmi. V starovekom Grécku ľudia rozpoznávali vek ženy podľa pokožky na rukách.

Samozrejme môžete používať aj naďalej kozmetické výrobky obsahujúce kolagén. Tieto výrobky však nebudú vždy účinné, pretože kolagén by sa mal do tela dodávať zvnútra, nakoľko jeho príjem cez pokožku je oveľa komplexnejší proces, ako by sa mohlo zdať.

 

Dôležitosť výživových doplnkov

Mnoho ľudí na celom svete užíva kolagénové výživové doplnky, aby do svojej stravy dodali viac kolagénu. Mali by ste vedieť, že väčšina kolagénových výživových doplnkov prechádza procesom hydroxylácie, štiepenia kolagénu vo výživových doplnkoch na peptidy, čo organizmu uľahčuje jeho vstrebávanie.

Takéto výživové doplnky poskytujú niekoľko potenciálnych priaznivých účinkov. Kolagén môžete použiť na vrásky, pretože znižuje vplyv starnutia dodaním vlhkosti pokožke a zároveň eliminuje vrásky.

Aké produkty používať?

Môžete použiť TriCollagen Peptide, ktorý je vyrobený z rybieho kolagénu, považovaného za jednu z najdôležitejších bielkovín v ľudskom tele. Osoby staršie ako šestnásť rokov môžu používať produkty Fenoq. Náš TriCollagen má ovocnú príchuť, takže sa nemusíte obávať chute alebo vône pripomínajúce ryby.

Vďaka TriCollagen Peptide budete mať zdravú pokožku a krásne vlasy. Kyselina askorbová pomáha podporovať prirodzenú tvorbu kolagénu, ktorý je nevyhnutný pre zdravé kosti, chrupavky a pokožku. Biologicky aktívne látky tiež chránia bunky pred oxidačným poškodením, čo spomaľuje proces starnutia a zabezpečuje lepšiu tvorbu kolagénu.

Čo môžete očakávať?

Na trhu je množstvo výživových doplnkov s obsahom kolagénu, avšak ak vyskúšate výrobky FenoQ, viditeľné výsledky vás prekonajú o ich kvalite. Vaša pokožka bude hladšia a pružnejšia a okrem eliminácie drobných vrások získa aj zdravú farbu.

Jedna z našich zákazníčok povedala: „Každú jeseň som mávala suchú šupinatú pokožku. Teraz však už nie je suchá. Namiesto toho je moja pokožka hladká a jemná. Žiadne krémy ani séra, ktoré som predtým použila, nedosiahli takéto výsledky. Tiež som si všimla, že moje vlasy namáhané neustálym sušením sú zdravšie a lesklejšie. Všimla som si ako mi rastú nové vlasy. “

Určite sa vám bude chuť TriCollagen páčiť a dokonca si ho môžete dať ako dezert. Vyhnete sa tak užívaniu výrobku, ktorý by vám nechutil po dobu dvoch týždňov, čo je dĺžka trvania programu FenoQ TriCollagen Peptide.

Záver

Aj keď na trhu existuje veľa produktov, ktoré vám sľubujú zdravú pokožku a dokonca aj zdravšie vlasy, mali by ste sa rozhodnúť múdro. TriCollagen je produkt, vďaka ktorému uveríte v dôležitosť a priaznivé účinky kolagénu a zmenia váš pohľad na spôsoby ako dosiahnuť krásu. Za svoje peniaze si zaslúžite dostať ten najlepší produkt. Výrobky FenoQ a tekutý TriCollagen vám pomôžu vyriešiť všetky problémy týkajúce sa stavu pokožky a majú aj mnoho ďalších blahodarných účinkov pričom sa vyhnete drahým kozmetickým procedúram.