VEDECKÉ INFORMÁCIE

Kolagén – bielkovina dodávajúca nášmu telu silu a pevnosť

Zdravý životný štýl predstavuje pravidelnú fyzickú aktivitu a zdravú výživu. Väčšina ľudí zdôrazňuje dôležitosť prijímania dostatočného množstva vitamínov, minerálov a bielkovín, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu v mnohých funkciách nášho tela. Často však máme tendenciu zabúdať na dôležitú bielkovinu, ktorou je kolagén.

Kolagén je jednou z najdôležitejších bielkovín ľudského tela a tvorí viac ako 25% všetkých bielkovín v tele. Je to najviac zastúpená bielkovina a nachádza sa v koži, kostiach, svaloch a šľachách.

Druhy kolagénu

Možno ste už užívali kolagén vo forme výživových doplnkov alebo želatíny na zlepšenie stavu vlasov, pokožky a nechtov. Existujú však rôzne druhy kolagénu a je nevyhnutné vedieť, ktorý typ kolagénu treba užívať spolu s inými a ktorý samostatne.

Kolagén typu 1 a 3

Kolagén typu 1 a 3 eliminuje jemné linky a vrásky. Zlepšuje tiež elasticitu tkanív a podporuje kostnú stavbu. Vďaka kolagénu tiež získate silné nechty, pretože posilňuje slabé alebo poškodené nechtové lôžko. Kolagén na vlasy zlepšuje hustotu jemných vlasov a zamedzuje ich vypadávaniu. Užívanie kolagénu typu 1 a 3 tiež podporuje tvorbu glycínu, ktorý pomáha budovať svalstvo a spaľuje tuk počas spánku.

Kolagén typu 2

Kolagén typu 2 tvorí 50-60% bielkovín v chrupavkách a 85-90% kolagénu v kĺbových chrupavkách. Tento typ kolagénu vám pomôže obmedziť praskanie kolien a bude prospešný pre váš chrbát, čeľuste a ďalšie kĺby.

 

Potraviny, ktoré podporujú tvorbu kolagénu

Kolagén je bielkovina ľudského tela, ktorá dodáva pokožke jej štruktúru, ohybnosť a pružnosť, eliminuje vypadávanie vlasov a je prospešná pre kĺby. Prirodzená tvorba kolagénu sa postupom času spomaľuje a jeho kvalita klesá. Preto je dôležité vedieť, ako stimulovať tvorbu tejto bielkoviny v našom tele. Môžete tak urobiť konzumáciou nasledovného:

Vývar z kostí

Nie je to veľmi spoľahlivý zdroj kolagénu, ale určite najobľúbenejší. Predpokladá sa, že varením zvieracích kostí vo vode na miernom ohni získame kolagén. Ak ho pripravujete doma, ochutnajte ho podľa svojej chuti a preferencií.

Kura

Ak ste niekedy krájali kurča, možno ste si všimli, že hydina obsahuje rôzne spájacie tkanivá. Vďaka týmto tkanivám je kurča bohatým zdrojom kolagénu.

Ryby a morské plody

Ryby aj morské plody majú kolagénové väzivové tkanivá. Podľa niektorých názorov je rybí kolagén jedným z najľahšie vstrebateľných.

Citrusové plody

Vitamín C zohráva dôležitú úlohu pri tvorbe prokolagénu, prekurzora kolagénu v ľudskom tela. Z tohto dôvodu je nevyhnutné prijímať dostatok vitamínu C. Nachádza sa v citrusových plodoch, ako sú pomaranče, citróny a grapefruit.

Bobuľové ovocie

Aj keď citrusy sú najznámejším zdrojom vitamínu C, bobuľové ovocie je ďalším vynikajúcim zdrojom. To isté množstvo jahôd obsahuje viac vitamínu C ako pomaranče. Ostružiny, maliny a čučoriedky obsahujú taktiež veľa vitamínu C.

Vajcia

Vajcia, konkrétne vaječné bielko, obsahujú glycín a prolín, hlavné aminokyseliny, ktoré tvoria kolagén. To však neznamená, že žĺtka máte vynechať. Sú plné vitamínu D a zdravých tukov, ktoré sú prospešné pre pokožku, kosti a svaly.

Kolagén sa nachádza aj v zelenej listovej zelenine, paprike, paradajkách, kešu orieškoch, fazuli a cesnaku. Konzumovaním potravín však zvyčajne nezískame požadované množstvo kolagénu pre naše telo. Preto lekári odporúčajú užívať kolagénové výživové doplnky. Ich priaznivé účinky už preukázalo množstvo výskumov. Hydrolyzovaný kolagén je jednou z najpopulárnejších foriem výživových doplnkov s obsahom kolagénu. Výskum preukázal, že svalová hmota starších ľudí užívajúcich tieto doplnky sa zvýšila, čo je obzvlášť dôležité na udržanie dobrého zdravotného stavu a fyzickej aktivity vo vyššom veku.

Priaznivé účinky výživových doplnkov s obsahom kolagénu

Výživové doplnky s obsahom kolagénu majú rôzne priaznivé účinky. Niektoré z nich sú uvedené nižšie.

Zlepšujú stav pokožky

Kolagén je nevyhnutnou súčasťou pokožky. Zohráva dôležitú úlohu pri posilňovaní pokožky, dodáva jej pružnosť a hydratáciu. Pribúdajúcim vekom sa znižuje tvorba kolagénu, čo zapríčiňuje suchosť pokožky a tvorbu vrások.

Pomáha zmierniť bolesť kĺbov

Kolagén pomáha udržiavať dobrý stav chrupaviek, čo je gumovité tkanivo, ktoré chráni kĺby. Niektoré štúdie ukazujú, že užívanie výživových doplnkov s obsahom kolagénu môže pomôcť zlepšiť príznaky osteoartritídy a celkovo znížiť bolesti kĺbov.

Môže zabrániť krehkým kostiam

Stavebným prvkom kostí je kolagén, ktorý im dáva štruktúru a pevnosť. Tak ako sa kvalita kolagénu v ľudskom tele vekom zhoršuje, znižuje sa aj hustota kostí. To môže viesť k ochoreniam ako osteoporóza, ktorá sa vyznačuje nízkou hustotou kostí a je spojená s rizikom zlomenín kostí. Niektoré štúdie dokazujú, že u ľudí, ktorí spolu s vápnikom užívali aj kolagén, sa hustota kostí zvýšila až o 7%.

Podporuje zdravé srdce

Užívanie výživových doplnkov s obsahom kolagénu môže tiež pomôcť znížiť riziko srdcovo-cievnych ochorení. Poskytuje štruktúru vašim cievam, ktoré rozvádzajú krv zo srdca do celého tela. Bez dostatočného množstva kolagénu môžu byť cievy slabé a krehké.

Vlasy a nechty

Vďaka kolagénu budete mať silné nechty, pretože zabraňuje lámavosti. Stimuluje tiež rast vlasov a eliminuje ich vypadávanie.

Pre zhrnutie, kolagén je pre naše telo veľmi dôležitý a jeho nedostatok má za následok skoršie starnutie a celkové zhoršenie nášho zdravotného stavu. Dôrazne sa odporúča zabezpečiť dostatočný prísun kolagénu správnou výživou a užívaním výživových doplnkov s obsahom kolagénu, ktorých výhody preukázali mnohé vedecké výskumy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *